سه شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
»   چگونه, زنان, مردان, میانی  »   چگونه تعداد اسپرم های خود را افزایش دهیم؟
1,121 بازدید
۱ خرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۳۹

چگونه تعداد اسپرم های خود را افزایش دهیم؟

چگونه تعداد اسپرم های خود را افزایش دهیم؟

آیا برای بچه دار شدن آماده اید، اما بخاطر پایین بودن تعداد اسپرم های خود نگران هستید؟

آیا برای بچه دار شدن آماده اید، اما بخاطر پایین بودن تعداد اسپرم های خود نگران هستید؟ به احتمال زیاد وقتی مایع منی در هر میلی لیتر حاوی بیش از ۱۵ میلیون اسپرم باشد، بارور است. هنگامیکه بیضه های شما بیش از حد گرم شوند، زمانی که دچار استرس هستید، و هنگامی که بیماری آمیزشی مرتبط با تولید اسپرم دارید، تعداد اسپرم ها پایین می یاید. خوشبختانه، روشهای بسیاری برای افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.

 

بخش ۱ از ۳: تغییر عادات

Increase-Sperm-Count-11
۱   از گرم شدن بیش از حد بیضه های خود جلوگیری کنید. یک دلیل برای خارج بودن بیضه ها از بدن ما وجود دارد: آنها نیاز دارند که کمی خنک تر از بقیه اندام های داخلی ما باشند. وقتی بیضه بیش از حد گرم شوند، به اندازه کافی قادر به تولید اسپرم نیستند. چندین راه وجود دارد که مطمئن شوید بیضه های شما بیش از حد گرم نمی شوند:

 • شلوار تنگ و جین نپوشید.
 • به جای شورت های اسلیپ و بدون پاچه، شورت پاچه دار پنبه ای بپوشید.
 • هنگام خواب بدون شورت بخوابید تا بیضه های شما خنک بمانند.
 • از حمام آب داغ و سونا اجتناب کنید.

Increase-Sperm-Count-12
۲   زمانی که ورزش می کنید بیضه بند بپوشید. واضح است، زیرا اکثر مردان بخاطر تجربه این را می دانند که یک ضربه می تواند به بیضه ها صدمه وارد کند و اسپرم ها را از بین ببرد.

Increase-Sperm-Count-13
۳   بدن خود را با روغنهای گیاهی ماساژ دهید. این کار به همراه ورزش منظم، باعث بهبود کلی جریان گردش خون می شود. افزایش گردش خون یعنی اسپرم سالم تر.

Increase-Sperm-Count-14
۴   میزان استرس را کاهش دهید. استرس می تواند عملکرد جنسی را کاهش می دهد و منجر به کاهش تولید اسپرم شود. اگر به مدت ۱۲ ساعت در روز کار می کنید و هرگز به خود فرصت استراحت نمی دهید، ممکن است باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود. سعی کنید تکنیک های تمدد اعصاب را در طول روز برای احساس آرامش انجام دهید. ذهن و بدن خود را با انجام یوگا و مدیتیشن به طور منظم، سالم نگه دارید، همچنین می توانید ورزش دو و شنا انجام دهید.

 • هورمون های استرس زا، سلولهای لیدیگ که وظیفه تنظیم تولید هورمون تستوسترون را دارند، مسدود می کنند. هنگامی که بدن شما بیش از حد دچار استرس شود، در واقع می تواند دستخوش توقف تولید اسپرم شود.
 • حتما هر شب خواب کافی داشته باشید. خستگی نیز می تواند منجر به افزایش استرس و کاهش تولید اسپرم شود.

Increase-Sperm-Count-15
۵   سیگار کشیدن را متوقف کنید. سیگار کشیدن باعث کم شدن تعداد اسپرم ها، کم شدن سرعت حرکت اسپرم ها و ناقص شدن شکل اسپرم ها می شود. با توجه به یک مطالعه، مردانی که سیگار می کشند، ۲۲ درصد کمتر از مردانی که سیگار نمی کشند اسپرم دارند. به نظر می رسد که ماری جوانا نیز یک اثر مشابه در اسپرم دارد. کاهش هر دوی این مواد ایده خوبی است برای افزایش تعداد اسپرم ها.

Increase-Sperm-Count-16
۶   الکل را در حد متوسط بنوشید. الکل روی عملکرد کبد تاثیر می گذارد، در عوض باعث افزایش چشمگیر در میزان استروژن می شود. (بله، مردان استروژن دارند.) از آنجا که تستوسترون به طور مستقیم در سلامت اسپرم و تولید آن مرتبط است، به همین دلیل برای عملکرد بدن مناسب نیست. حتی نوشیدن دو بار در روز، در دراز مدت روی تولید اسپرم اثر خواهد گذاشت.

۷   کمتر انزال داشته باشید. انزال مکرر می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد. بدن شما هر روز میلیون ها اسپرم تولید می کند، اما اگر در حال حاضر تعداد کمی اسپرم دارید، تصمیم بگیرید با فاصله انداختن بیشتر بین انزال ها، آن را ذخیره کنید. اگر هر روز رابطه جنسی دارید یا استمناء می کنید، برای افزایش تولید اسپرم، دفعات آن را کاهش دهید.

Increase-Sperm-Count-18
۸   مراقب سموم اطراف خود باشید. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می تواند در اندازه، حرکت و تعداد اسپرم های شما تاثیر داشته باشد. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سموم به مراتب سخت تر است، اما برای سلامت کلی بدن و سلامت اسپرم شما ضروری است. برای کاهش خطرات این مواد:

 • اگر تمام روز در اطراف مواد شیمیایی کار می کنید، با پوشیدن لباسهای آستین بلند و دستکش از پوست خود محافظت کنید، و با ماسک و عینک ایمنی از محافظت صورت اطمینان حاصل کنید.
 • از مواد تمیز کننده طبیعی به جای مواد شیمیایی استفاده کنید.
 • از آفت کش ها یا علف کش ها در خانه یا حیاط خود استفاده نکنید.

Increase-Sperm-Count-19
۹   مراقب داروها باشید. برخی داروها می تواند به کاهش تعداد اسپرم و حتی ناباروری دائمی منجر شود. اگر تولید اسپرم، نگرانی بزرگی برای شما محسوب می شود، برای اطمینان، از پزشک خود سئوال کنید که تجویز چه دارو هایی ممکن است تعداد اسپرم شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین به برچسب های روی داروهای بدون نسخه توجه داشته باشید.

قسمت ۲ از ۳: بهبود رژیم غذایی و ورزش

Increase-Sperm-Count-21
۱   ورزش منظم. در این جهان پیشرفته، پیدا کردن ورزش قابل اجرا یک وظیفه دشوار است، ولی مطمئن باشید که ورزش برای تولید اسپرم بیشتر به شما کمک خواهد کرد. ورزش با آزاد کردن تستوسترون در بدن شما، موجب کمک به تولید اسپرم می شود. از ورزش های ترکیبی استفاده و وزنه های سنگین بلند کنید، اما از کار کردن هر روز با یک مجموعه عضلات خودداری کنید. دادن زمان برای استراحت و بازسازی به ماهیچه های خود به تولید تستوسترون کمک می کند.

 • بیش از حد ورزش نکنید! ورزش بیش از حد، باعث آزاد شدن هورمون های استروئیدی آدرنال و در نتیجه باعث کمبود تستوسترون می شود. بنابراین چه بخواهید عضلات اضافی داشته باشید و چه بخواهید به اسپرم های خود کمک کنید، به یاد داشته باشید که بیش از حد به بدن خود فشار وارد نکنید.
 • از استروئیدهای آنابولیک استفاده نکنید. استروئیدهای آنابولیک ممکن است نیروی شما را زیاد کند، اما بیضه های شما را کوچک می کند و ممکن است موجب ناباروری شود. اگر در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید، از این کار دوری کنید، خیلی هم دوری کنید.

Increase-Sperm-Count-22
۲   غذاهای سالم بخورید. یک رژیم غذایی کم چرب که دارای پروتئین بالا، سبزیجات و غلات سبوس دار است، برای سلامت شما و افزایش اسپرم مفید است.

 • مقدار زیادی ماهی، گوشت، تخم مرغ، میوه و سبزیجات مصرف کنید.
 • بادام زمینی، گردو، کاشو، آفتابگردان و تخم کدو نیز برای افزایش تعداد اسپرم مورد توجه هستند.
 • از غذاهایی که خیلی سویا دارند و شربت ذرت که سرشار از فروکتوز است اجتناب کنید. غذاهای دارای سویا اثر استروژنی ملایم در بدن دارند. اگرچه سویا ممکن است برای زنان مفید باشد، اما برای سلامتی اسپرم مناسب نیست. شربت ذرت سرشار از فروکتوز، باعث مقاومت به انسولین و در نتیجه کاهش باروری می شود. مردانی که به طور منظم یک لیتر کُک (نوشابه گاز دار بدون الکل، در ایران معمولاً به آن کوکا می‌گویند.) مصرف می کنند، ۳۰ درصد کمتر از مردانی که کُک مصرف نمی کنند، اسپرم دارند.

Increase-Sperm-Count-23
۳   کم کردن وزن. کم کردن وزن به شما کمک خواهد کرد با کم بودن اسپرم مقابله کنید. دانشمندان نمی دانند چرا چاقی با کم بودن اسپرم ارتباط دارد، اما به تازگی یک مطالعه در فرانسه نشان داد که احتمال میزان کم بودن اسپرم مردان چاق ۴۲ درصد بیشتر از مردان غیر چاق است. در یک مطالعه مشابه، دانشمندان دریافتند که مردان چاق ۸۱ درصد احتمال بیشتر دارند که هیچ اسپرمی در انزال خود نداشته باشند.

 • نظریه های مختلف زیادی برای چرایی این موضوع وجود دارد. برخی بر این باورند که بافت های چربی، تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند. برخی دیگر بر این باورند که بزرگی ران می تواند بیضه ها بیش از حد گرم کند.

Increase-Sperm-Count-24
۴   مکمل استفاده کنید. از مکمل هایی استفاده کنید که طبیعی هستند و از مواد گیاهی ساخته شده است و به طور خاص به بدن کمک می کند تا مایع منی تولید کند. تحقیقات نشان می دهد مردانی که ۵ میلی گرم اسید فولیک و ۶۶ میلی گرم سولفات روی در روز به مدت ۲۶ هفته مصرف کرده اند، تقریبا ۷۵ درصد افزایش اسپرم داشته اند. اسید فولیک و سولفات روی در تشکیل DNA بسیار مهم هستند.

 • ویتامین C و سلنیوم نیز ممکن است مکمل های خوبی برای افزایش تولید اسپرم باشند.

Increase-Sperm-Count-25
۵   استفاده از گیاهان و هومیوپاتی. این دو برای افزایش تعداد اسپرم، به شما کمک می کنند. مواد تشکیل دهنده هومیوپاتی شامل موارد زیر است:

 • گل ساعتی (پیچ ساعتی) می تواند تمایلات جنسی مردان را بازگرداند و تعداد اسپرم را در مردان سیگاری و معتادین به ماری جوانا افزایش دهد.
 • Zincum Metallicum: این ماده هومیوپاتی، عنصر روی را افزایش می دهد و برای بهبود کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم ها کمک می کند.
 • Damiana, Yohinbinum: این مواد هومیوپاتی، برای افزایش تمایلات جنسی مردان و بهبود میل جنسی آنها مورد بررسی علمی قرار گرفته اند.
 • گیاهانی مانند نیلوفر digitata ، Emblica officinalis ، Chlorophytum arundinaceum ، Argyreia speciosa، pruriens Mucuna، somnifera Withania، cordifolia Tinospora، terrestris Tribulus، cordifolia SIDA، و Asparagus racemosus ، به عنوان داروی طبیعی مقوی غرایز جنسی مورد استفاده قرار گرفته شده است. آنها سطوح تستوسترون را افزایش می دهند و همچنین اختلال نعوظ را اصلاح می کنند. گیاهانی مانند somnifera withania نیز به عنوان یک ضد اضطراب طبیعی عمل می کنند. این گیاه استرس های جسمی و روانی را کاهش می دهد و ممکن است به مردان با تعداد اسپرم کم، که منشاء فشار عصبی دارد کمک کند.

 

قسمت ۳ از ۳: درمان پزشکی

Increase-Sperm-Count-31
۱   برای امراض مقاربتی آزمایش بدهید و آن را درمان کنید. برخی از عفونت های مقاربتی منقل شده مانند کلامیدیا و گنوره، می توانند باعث زخم هایی بشوند که با عبور اسپرمها تداخل ایجاد کند به طور منظم برای امراض مقاربتی مورد آزمایش قرار بگیرید. اگر به یکی از آنها مبتلا هستید، لازم است که درمان مناسب انجام بدهید. در اغلب موارد برای از بین بردن عفونت یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می گردد.

Increase-Sperm-Count-32
۲   معاینه واریکوسل انجام بدهید. این بیماری تورم رگهای بیضه است که می تواند به افزایش دمای بیضه و کاهش تعداد اسپرمها منجر شود. برای تعیین اینکه آیا باروری شما را تحت تاثیر قرار داده است یا نه به پزشک خود مراجعه کنید. اگر جواب مثبت باشد، یک عمل جراحی می تواند مشکل را برطرف کند.

Increase-Sperm-Count-33
۳   با هورمون و دارو درمان کنید. به دلیل تغییر میزان هورمونها، این امکان وجود دارد که تعداد اسپرمهای شما کم شده باشد. با هورمون و دارو درمانی می توان سطح هورمون خود را تغییر دهید و به تولید اسپرم خود کمک کنید. در مورد اینکه آیا این گزینه برای شما مناسب است یا نه با پزشک خود مشورت کنید.

 • برای دیدن نتیجه درمان توسط هورمون و دارو معمولا حداقل ۳ ماه زمان لازم است.

نکات

 • همه چیز امروزه متفاوت است. جامعه پزشکی به اندازه کافی شناخت عوامل مختلف مرتبط با موضوع «ناباروری مردان» را مورد مطالعه قرار داده است. سیگار کشیدن، الکل، آلودگی، شیوه زندگی و برخی از عوامل کلیدی به طور قابل توجهی به کاهش اسپرم در مردان کمک می کند. ترکیبی از این عوامل می تواند به کاهش سریعتر تولید اسپرم کمک می کند.
 • کم بودن اسپرم در مردان یک پدیده جدید نیست، بسیاری از مردان قرن هاست که از این وضعیت رنج می برند. با این حال، در زمانهای قدیم بدلیل عدم وجود فناوری، تشخیص ناباروری مردان مشکل بود. به دلیل عدم وجود فن آوری، اگر زوجی بچه دار نمی شد، اغلب زنان مورد سرزنش قرار می گرفتند و برچسب «ناباروری» به آنها زده می شد.

منبع: WIkiHow.com

۰ متشکریم از لطف شما

مطالب مرتبط چگونه  , زنان  , مردان  , میانی

اگر روزانه فقط 8 دقیقه به حمام بروید، در طول سال معادل 48 ساعت را در حمام سپری کرده‌اید. اما چه مقدار از آن اضافی است و چه آسیب‌هایی می‌تواند به شما وارد شود؟ قبض آب را فراموش کنید؛ آسیب‌ها...
اسنوپ داگ: این خواننده مشهور رپ، در سال ۲۰۰۹ به دین اسلام گروید و بعدها نامش را به اسنوپ شیر تغییر داد.   دیو چپل: کمدین مشهوری که در سال ۱۹۹۸ مسلمان شده است.   عزیز انصاری: کمدین مشهور که در خانواده ای مسلمان به دنیا آمده...
با گرم تر شدن کره ی زمین و تبدیل شدن تغییرات آب و هوایی به یک تهدید واقعی، تلاش برای کاهش مصرف انرژی و کاهش اتلاف انرژی در خانه و ادارات اهمیت روزافزونی یافته است. با کمی تغییر در خانه...
استفاده از پارچه استفاده از پارچه حداقل راه تصفیه آب است. بدین روش می توانید اغلب مواد جامد ناخالص و لارو حشرات را از آب جدا کنید. هر چه پارچه چند لایه تر و ضخیم تر باشد، تصفیه آب بهتر صورت...

نوفرست

اگر روزانه فقط 8 دقیقه به حمام بروید، در طول سال معادل 48 ساعت را در حمام سپری کرده‌اید. اما چه مقدار از آن اضافی است و چه آسیب‌هایی می‌تواند به شما وارد شود؟ قبض آب را فراموش کنید؛ آسیب‌ها...
اسنوپ داگ: این خواننده مشهور رپ، در سال ۲۰۰۹ به دین اسلام گروید و بعدها نامش را به اسنوپ شیر تغییر داد.   دیو چپل: کمدین مشهوری که در سال ۱۹۹۸ مسلمان شده است.   عزیز انصاری: کمدین مشهور که در خانواده ای مسلمان به دنیا آمده...
خوراکی های باعث بی خوابی : طبق یک پژوهش، نظرسنجی در مورد کم‌خوابی و بی‌خوابی که از بیش از ۱/۱ میلیون شرکت‌کننده به‌عمل آمد، نشان داد خوابِ کم‌تر از ۸ – ۷ ساعت به طور مداوم باعث افزایش شاخص توده‌ی بدنی...
اینکه چند کالری غذا می خوریم مهم است اما مسئله بسیار مهمتر از آن، این است که کالری های دریافتی مان از کجا می آیند. غذاهای کم کالری مانند کیک برنجی همچنان گرسنه نگهتان می دارد، اما پر کردن خود با...
عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • نظر سنجی

  Sorry, there are no polls available at the moment.
 • بهره‌برداری از کارخانه سیمان باقران همزمان با دهه فجر

  بهره‌برداری از کارخانه سیمان باقران همزمان با دهه فجر

  کاهش ۷۰۰ هزار تومانی قیمت برخی خودروها پولی که برای جنگ ۸ ساله خرج کردیم به اندازه یک سوم کمک عربستان به صدام بود/ همدلی مردم، مهمترین دستاورد حادثه پلاسکو است چگونه در مصرف انرژی خانه و محل کار صرفه جویی کنیم عرضه؛ فرمول سری یک میلیونر اینترنتی (فصل اول/ بخش اول)
  گزارش تصویری - خانه و باغ
 • آخرین خبرها

 • موضوعات

 • اجتماعی

 • گالری